تیونینگ خودرو چیست ؟

تیونینگ (به انگلیسی Tuning) در لغت به معنای تنظیم است. کاربرد این لغت در بحث مکانیک به معنای تنظیم بالانس تونینگ و بالانس برای رسیدن به بهترین عملکرد است. به‌طور خلاصه تیونینگ خودرو به معنای ارتقا مشخصات فنی و ظاهری یک خودرو است.
پیشینه تیونینگ را می‌توان در اواسط قرن بیستم میلادی یعنی حدود نیم قرن قبل جستجو کرد. اگر چه از همان ابتدای تولید خودروها و وسایل نقلیه چهار چرخی که مبتنی بر نیروی موتورهای احتراقی طراحی شده بودند، تیونینگ این وسایل نقلیه توسط مهندسان انجام می‌شد، اما تیونینگ به عنوان یک واژه مستقل و یک عملیات یا کار حرفه‌ای در دهه ۶۰ میلادی بود که باب شد.
در آن زمان بیش از آن که تغییر شکل ظاهری خودروها یا به اصطلاح تیونینگ بدنه آنها باب شود، تغییر در توان موتور و مشخصات فنی خودروها بود که گسترش یافت. در واقع پیش از آن که مهندسان کاربلد یا تکنسین‌ های ماهر به تیونینگ بدنه خودرو بپردازند، به تیونینگ اجزای داخلی و مشخصات فنی خودروها روی آوردند. عملی که تحت عنوان تیون آپ نیز شناخته می‌شود.
اما به تدریج تیونینگ خودرو از یک عمل فردی و غیر استاندارد به یک کار جمعی و برنامه‌ریزی شده تبدیل شد. به عبارت بهتر با رواج یافتن بحث تیونینگ در بین خودرو دوستان، بسیاری از شرکت‌های فعال در صنعت تولید خودرو اقدام به تأسیس شرکت‌های جانبی متمرکز بر امر تیونینگ نمودند. به این ترتیب بحث حفظ ایمنی خودرو و سرنشینان آن در حین عملیات تیونینگ به شکل جدی‌تری توسط مهندسان حرفه ای دنبال شد. چرا که تا پیش از آن معمولاً صاحبان خودرو خود اقدام به طراحی قطعات جدید و قدرتمند برای خودرو ها یا ارتقا توان فنی قطعات آنها می‌نمودند. امری که گاه خطرات متعددی را در حین راندن خودروهای ارتقا یافته و تیون آپ شده برای رانندگان ایجاد می‌کرد.
در حال حاضر نیز عملیات تیونینگ خودروها توسط مراکز معتبر انجام این کار صورت می‌گیرد. در واقع هم‌اکنون شرکت‌های مختلف و ریز و درشتی وجود دارند که تمرکز اصلی آنها روی عمل تیونینگ خودروهای گوناگون قرار گرفته‌ است.
حالا چه کسی میتوند این تغییر را در خودروی شما ایجاد کند ؟
انگیزه ها ، انتظارات ، خواسته ها و امکانات برای هرکسی متفاوت است. سطوح پیچیدگی و هزینه این نوع تغییرات نیز همینطور است. ممکن است شما علاقه مندان و همچنین مسابقه دهندگان باشید.
مرکز آپشن محصولات کرمان موتور ( OTPGROUP ) با داشتن مهندسین با تجربه و مجرب خود در این حوزه میتواند خودروی شما مشتریان گرامی را با سلیقه و خواسته شما با بهترین لوازم و استاندارد به خودروی ایده آل و مورد پستند شما تبدیل نماید .
ما اطمینان حاصل خواهیم کرد بنابه علایق و خواسته شما کار تغییرات خودروی شما صورت پذیرد.
در همه جای دنیا وقتی صحبت از شخصی سازی خودرو  می شود ،معمولا این اصلاحات و تغییرات در شرکت های سازنده خودرو مراجعه میشود. اما این گزینه ها نسبت به شرایطی که ما در آن زندگی می کنیم ممکن است نشدنی و یا بسیار گران باشد، بنابراین اکثر مردم تصمیم می گیرند که این کار را به صورت خصوصی انجام دهند. با این حال ، بر هیچ کس پوشیده نیست که بسیاری از خرابی های وحشتناک به دلیل سطح ضعیف تخصص یا محاسبه اشتباه رخ داده است .
این می تواند برای شما اتلاف وقت و پول را بدنبال داشته باشد لذا بایستی بسیار محتاط باشید و اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات لازم در مورد صلاحیت ها و تجربه شخصی را که قصد دارید این کار سخت را به او بسپارید ، جمع آوری کرده باشید.
ما در مرکز آپشن محصولات کرمان موتور ( OTPGROUP ) آماده ارائه مشاوره های فنی و نیز اجرای پروژه های تیونینگ خودروهای شما مشتریان عزیز هستیم .جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با بخش پشتیبانی OTP در تماس باشید .